Rozwód – od czego zacząć?
Rozwód - od czego zacząć?

Czy wiecie, że w Europie Zachodniej dzień 3 stycznia został okrzyknięty dniem rozwodów? Dane statystyczne wskazują na to, że w pierwszych tygodniach nowego roku do sądów wpływa najwięcej pozwów rozwodowych. Ja, jako praktykujący adwokat, mogę potwierdzić, że początek roku to rzeczywiście bardzo pracowity czas. Przyjmuję bardzo wiele spraw rozwodowych. Dlaczego tak się dzieje? Jako psycholog sądzę, że może symbolika czasu, jakim jest rozpoczęcie nowego roku, ma na to wpływ. Dla wielu osób jest to czas zmian, dobry moment na podjęcie określonych decyzji. Sama myśl o rozwodzie mogła kiełkować i dojrzewać już dużo wcześniej. Ale może właśnie to nowe otwarcie, jakim jest nowy rok, sprzyja podjęciu konkretnych kroków. Rozwód- od czego zacząć? Dziś Wam o tym opowiem. Bo może Wy także planujecie zmiany w 2023 roku!?

Rozwód – od czego zacząć? 

Od zaopiekowania się sobą. Przed Tobą trudny czas, dlatego warto o siebie zadbać. Ale to porada pozaprawna- choć niezwykle istotna. Jeśli tylko czujesz, że nie radzisz sobie ze swoimi emocjami, że jest jakoś nieznośnie inaczej – poszukaj pomocy specjalisty, np. psychologa. Dobre zdrowie : fizyczne i psychiczne, na pewno ułatwią przejście przez proces rozwodowy. Co dalej? Zastanów się, czy chcesz skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego) czy będziesz działać sam.  Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz mieć obok siebie profesjonalistę- znajdź odpowiednią osobę. To może być osoba “z polecenia”, a może znajdziesz kogoś w Internecie?  Osoba, która Cię będzie reprezentować, przejmie zdecydowaną większość obowiązków związanych z Twoim rozwodem, dzięki czemu będzie Ci lżej. Umów się na poradę. Tu możesz poczytać o tym, jak wygląda wizyta w mojej Kancelarii https://adwokat-ruszkiewicz.pl/czy-wizyta-w-kancelarii-adwokackiej-jest-stresujaca/. Wcale nie musi być to stresujące. Sama porada nie oznacza jeszcze żadnego zobowiązania z Twojej strony. Nie musisz, ale możesz, podpisać pełnomocnictwo do reprezentacji.

Co dalej?

Jeśli podpiszesz pełnomocnictwo u adwokata/ radcy prawnego, to on sporządzi i podpisze pozew o rozwód w Twojej sprawie. Gdy go złoży, będziecie oczekiwać na wyznaczenie przez Sąd terminu rozprawy, zaś Twój pozew zostanie wysłany do drugiej strony ze zobowiązaniem do ustosunkowania się do Twoich twierdzeń. O tym, jak przebiega rozprawa rozwodowa również pisałam już na swoim blogu https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-przebiega-rozprawa-rozwodowa/. Z informacji, jakie uzyskuje od swoich Klientów, wynika, że moja obecność na rozprawie rozwodowej jest bardzo kojąca i uspokajająca. Jednak nie ma obowiązku posiadania w takiej sprawie pełnomocnika.

Jakie dokumenty potrzebuję?

Zastanawiasz się: Rozwód – od czego zacząć? Na pewno potrzebne będą dokumenty. Jeśli nie posiadasz ze współmałżonkiem małoletnich dzieci – wystarczy w zasadzie tylko oryginalny odpis skrócony aktu Waszego małżeństwa. Jeśli posiadacie dzieci, niezbędne są też oryginalne odpisy skrócone aktu urodzenia Waszych dzieci. Podkreślam, że potrzebne są oryginały.  Stanowią one załącznik do pozwu, który musisz napisać, jeśli nie decydujesz się na pomoc adwokata czy radcy prawnego. Niebawem planuję zorganizować szkolenie na temat tego, jak napisać pozew o rozwód, więc jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana – śledź mój sklep internetowy. Pozew o rozwód wymaga też uiszczenia opłaty w kwocie 600,00 złotych. Miej to na uwadze, planując rozwód, bo taką kwotę musisz wyłożyć, wysyłając lub składając pozew w Sądzie. Możesz uiścić opłatę przelewem na numer rachunku bankowego Sądu, do którego składasz pozew. Potwierdzenie przelewu stanowi załącznik do pozwu. Inne załączniki do pozwu uzależnione będą od tego, o co jeszcze wnosisz. Jeśli na przykład wnosisz o alimenty – załącz dowody uzasadniające ich wysokość.

Rozwód – od czego zacząć? Co z dziećmi? 

Zatroszcz się o swoje dzieci. Porozmawiaj ze specjalistą o tym, jak przeprowadzić je przez rozwód. Możesz skorzystać z mojej oferty i wykupić konsultację podstawową https://adwokat-ruszkiewicz.pl/produkt/konsultacja-indywidualna-podstawowa-90-minut/ lub rozszerzoną https://adwokat-ruszkiewicz.pl/produkt/konsultacja-indywidualna-poszerzona-150-minut/. Dowiesz się wówczas nie tylko, jak przygotować się do rozwodu od strony prawnej, ale także – jak przeprowadzić dzieci przez rozwód. Bardzo ważne jest dobre zakomunikowanie dzieciom faktu, że zamierzacie się rozstać. Najlepiej zrobić to wspólnie i dopiero wówczas, gdy decyzja jest podjęta ostatecznie. Trzeba też powiedzieć dzieciom, jakie zmiany w związku z rozwodem, nastąpią w ich życiu. I zapewniać o tym, że rozwód to tylko upadek relacji rodziców, zaś relacja rodzicielska pozostaje na zawsze niezmienna.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Czy trzeba mieszkać osobno, aby złożyć pozew i uzyskać rozwód? Nie. Ważne jest to, aby między małżonkami ustała więź gospodarcza. Nawet zatem jeśli mieszkacie razem, ale śpicie w osobnych pokojach, nie spożywacie wspólnych posiłków, nie spędzacie razem czasu, możecie uzyskać rozwód. Czy planując rozwód trzeba przygotować się do podziału majątku? I tak i nie. W samym procesie o rozwód podział majątku wspólnego to rzadkość. Zwykle następuje to dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, zatem na to masz jeszcze trochę czasu. Czy na rozprawę musisz stawić się osobiście? Tak,  bo Sąd musi przesłuchać strony, aby sprawdzić, czy doszło do zerwania więzi małżeńskich : emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Ale! Możliwe jest przeprowadzenie rozprawy w trybie on-line, co oznacza, że nie musiałbyś/ nie musiałabyś fizycznie stawić się w Sądzie. Jak długo czeka się na rozprawę od dnia złożenia pozwu? W Poznaniu / Kaliszu średnio 3 miesiące.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania – zapraszam do kontaktu. I korzystając z okazji życzę wszystkim samych dobrych decyzji w 2023 roku!

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.