Czy wizyta w kancelarii adwokackiej jest stresująca?
Czy wizyta w kancelarii adwokackiej jest stresująca?

Czy byłeś kiedyś w takiej sytuacji, w której obiektywnie potrzebowałeś pomocy adwokata, ale coś powstrzymało Cię przed wykonaniem do niego telefonu? A może w ogóle nie wiedziałeś, jak zabrać się do poszukiwań odpowiedniej osoby? Zastanawiałeś się na tym, czy wizyta w kancelarii adwokackiej jest stresująca? A może stałeś przed wyborem: adwokat czy radca prawny? No i koszty … powracające i pozostające bez odpowiedzi pytanie: ile to w ogóle może kosztować? W kawiarnii mamy menu z cennikiem, w sklepie- metki z ceną towarów, u lekarza też każda usługa jest klarownie wyceniona. A u adwokata? Wiele niewiadomych. Ale część z nich rozjaśniam w niniejszym wpisie.

Pytanie pierwsze: jak znaleźć odpowiednią osobę?

My, adwokaci, nie możemy się reklamować. Taki zakaz wynika z przepisów Kodeksu Etyki Adwokackiej. Nie znajdziesz więc naszych ofert w lokalnej gazecie, broszurce reklamowej, nie otrzymasz ulotki, dzięki której będziesz mógł trafić do odpowiedniej osoby. Wiele osób trafia do adwokata z tak zwanego polecenia. Sporo adwokatów prowadzi również swoje strony internetowe oraz profile na portalach społecznościowych (moja strona: www.adwokat-ruszkiewicz.pl). Z takich źródeł można dowiedzieć się o obszarach specjalizacji danego prawnika, bo jest to coraz częściej spotykane zjawisko. W internecie można też często przeczytać coś więcej na temat samej osoby prawnika, można odnaleźć siedzibę jego kancelarii na mapie, opinie wystawione przez zadowolonych (lub niezadowolonych) klientów. Z pewnością znajdziesz też numer telefonu kontaktowego i e-maila, dzięki czemu możesz się skontaktować z wybranym prawnikiem. Ja kieruję się w swojej pracy dewizą “Bo liczy się człowiek”, dlatego odpisuję na wiadomości, również te z Facebooka czy Instagram, oddzwaniam na nieodebrane połączenia.

Co dalej?

Nie zawsze możemy odebrać telefon, gdyż nasza praca w dużej mierze to udział w rozprawach, spotkania z Klientami. Niemniej, ja osobiście zawsze staram się oddzwonić. Dzwoniąc na numer, który podany jest na mojej stronie internetowej, macie pewność, że rozmawiacie bezpośrednio z adwokatem- ze mną. Z tym, że nie zwykłam udzielać porad przez telefon. Zatem kontakt telefoniczny ma na celu umówienie spotkania. Nie martw się, jeśli masz nienormowany czas pracy – na pewno uda się znaleźć jakiś termin. W mojej kancelarii, poza spotkaniami w siedzibie (Poznań) i filii (Jarocin), możliwe są też spotkania zdalne, za pośrednictwem takich platform jak Zoom czy Teams- jednym kliknięciem w wygenerowanego przeze mnie linka, będziemy się widzieć i słyszeć. Nie bój się zadzwonić wcześnie rano bądź późnym wieczorem, jeśli zostałeś właśnie zatrzymany- to naturalne, że potrzebujesz pomocy adwokata natychmiast, bo w takich sytuacjach wszystkie czynności procesowe odbywają się w szybkim tempie.

Czy wizyta w kancelarii adwokackiej jest stresująca?

Na pytanie, czy wizyta w kancelarii adwokackiej jest stresująca? odpowiadam wyłącznie ze swojej perspektywy, a więc z perspektywy adwokata i doświadczeń moich klientów. Na pewno może być stresująca, bo podczas takiego spotkania rozmawiamy zwykle o trudnych dla klientów sprawach, które same w sobie mają niemały ładunek emocjonalny. Jednak musisz wiedzieć, że w kancelarii Twojego potencjalnego pełnomocnika czy obrońcy nie spotka Cię nic złego. Owszem- będą padały pytania, często osobiste, jednak tylko i wyłącznie po to, aby jak najlepiej zapoznać się ze stanem faktycznym Twojej sprawy. Mam jednak dla Ciebie bardzo ważną wiadomość. Wszystko, co powiesz swojemu adwokatowi, objęte jest tajemnicą adwokacką. Nikt nigdy nie dowie się o tym, o czym nie chcesz aby się dowiedział, o tym, co mogłoby być dla Ciebie niekorzystne. Ja staram się moim Klientom umilać czas spędzany w moim biurze, serwując kawę, herbatę, a także … firmowe krówki 🙂

Na czym polega pomoc adwokata?

Adwokat może pomóc na wiele sposobów. Możesz umówić się na poradę prawną. Jest ona zwykle jednorazowa. Adwokat odpowie na nurtujące Cię pytania. Trwa ona zwykle około 1 godziny. Może jednak zdarzyć się tak, że będziesz potrzebował pomocy w napisaniu pisma procesowego – pozwu, odpowiedzi na pozew, zażalenia, apelacji, etc. Adwokat może sporządzić projekt pisma, które następnie podpiszesz i złożysz w Sądzie. Możesz też zlecić adwokatowi udział w pojedynczej rozprawie. Wreszcie – możesz zlecić adwokatowi prowadzenie całej sprawy. Wiąże się to z podpisaniem pełnomocnictwa, na mocy którego adwokat będzie Cię reprezentował. Wszelkie pisma będą wówczas wysyłane z kancelarii, adwokat będzie towarzyszył Ci na każdej rozprawie. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie też prowadził negocjacje z przeciwnikiem – wszystko zależy od umowy między Tobą a Twoim pełnomocnikiem. Musisz jednak wiedzieć jedno- adwokat nie obieca Ci raczej konkretnego wyniku sprawy. Adwokat obieca Ci – bo jest do tego zobowiązany – jak najbardziej staranne prowadzenie spraw, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.

Czy wizyta w kancelarii adwokackiej jest stresująca? Pieniądze.

Nie bój się pytać, ile to będzie kosztowało. Ale nie miej też za złe adwokatowi, że nie wywiesza on powszechnie dostępnego cennika. Dlaczego? Bo każda sprawa jest inna. Mimo pozornie zbliżonego stanu faktycznego, może okazać się, że istnieją pewne istotne różnice, które wymagają zastosowania zupełnie innych konstrukcji prawnych. Inaczej będą kształtować się ceny usług za pojedyncze czynności, inaczej – prowadzenie całej sprawy. Stała jest zwykle cena za poradę prawną. Choć znajoma adwokatka opowiedziała mi kiedyś niesłychaną historię. Jej klient zaskoczony był, że musi zapłacić za poradę. Argumentował to następująco: “Przecież Pani wszystko powiedziała z głowy, zatem i tak Pani to wie, za co chce Pani pieniądze”. Warto jednak pamiętać, że aby dojść do tego momentu trzeba było uczyć się 5 lat na studiach i  3 lata na aplikacji. Łącznie 8 lat 😉

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Czy musisz zabrać ze sobą jakieś dokumenty? Zawsze lepiej zabrać to, co jest powiązane ze sprawą. Może się jednak zdarzyć, że po analizie sprawy przez adwokata, będziesz musiał donieść jeszcze jakieś papiery. Czy można płacić kartą? U mnie nie, ale zawsze można wykonać przelew. Czy jest możliwość rozłożenia płatności na raty? To zależy. Również po to jest właśnie pierwsze spotkanie u adwokata. Jeśli natomiast nie stać Cię na odpłatną poradę, zorientuj się, gdzie najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajdują się Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Tam również pomocy udzielają profesjonaliści. Zawsze jest jakieś wyjście, a jeśli będzie to wyjście do kancelarii adwokackiej, to mam nadzieję- do zobaczenia!

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.