W dzisiejszym wpisie, z kategorii lifestyle, pt. “Fakty i mity na temat adwokatów” przyjrzymy się nieco bliżej adwokatom. Jacy są? Co należy do ich kompetencji? Czego absolutnie im nie wolno? Czego można się po nich spodziewać? Etc. Dlaczego o tym piszę? Bo być może zapoznanie się z moim zawodem “od kuchni”, pozwoli zrozumieć, dlaczego w pewien sposób musimy się zachowywać, a pewnych zachowań absolutnie nie wolno nam podjąć. Być może ten wpis rozwieje też złudne nadzieje, a może właśnie- tchnie jakieś nadzieje. Wokół tego zawodu, jak i wokół wielu innych zawodów i zjawisk, narasta czasem legenda, która niewiele wspólnego ma z rzeczywistością. A bezpieczniej jest żyć realiami, a nie legendami 😉
Fakty i mity na temat adwokatów– adwokat to cudotwórca
Mit. Byłoby wspaniale móc zdziałać cuda. Zwłaszcza, że wielu osobom się to po prostu należy. Słucham codziennie niezliczonych historii, które pisze Wasze życie. Często są one trudne, smutne. I naprawdę często chciałabym móc sprawić, żeby Wasz los się odmienił. I gdybym potrafiła, to- znając siebie- najpewniej bym to robiła. Ale nie mogę. Adwokat ma ograniczone możliwości działania. Ograniczone czym? Na przykład materiałem dowodowym, jaki mu dostarczycie lub … nie dostarczycie. Adwokat będzie robił wszystko, aby pomóc Wam osiągnąć satysfakcjonujący rezultat w sprawie, ale niczego nie może zagwarantować. Wiecie już, bo pisałam o tym we wpisie: https://adwokat-ruszkiewicz.pl/czy-wizyta-w-kancelarii-adwokackiej-jest-stresujaca/, że praca adwokata opiera się na starannym działaniu. Nie umawiacie się z nim na konkretny efekt, lecz na to, że będzie działał jak najstaranniej potrafi, wedle swojej najlepszej wiedzy. Z udziałem adwokata może zdarzyć się cud, ale nie musi. Tak więc takiej gwarancji nie udzielamy 😉
Adwokata obowiązuje tajemnica
Fakt. I to niezaprzeczalny i niepodważalny. Wszystko, czego dowie się od Was adwokat w związku z udzielaniem pomocy prawnej, ma obowiązek zachować w tajemnicy. Obowiązek ten jest nieograniczony w czasie. Co więcej, adwokata nie można z tego obowiązku zwolnić. Nie będę ukrywała, że w swoim gronie konsultujemy pewne precedensowe rozwiązania, radzimy się siebie nawzajem co do pewnych problemów prawnych, ale zawsze dzieje się to anonimowo. Z mojej Kancelarii nie wychodzą nigdy żadne informacje. Dlatego też u adwokata można, a wręcz należy, być całkowicie szczerym. Ja zawsze o to proszę swoich Klientów. Chociażby po to, aby nic nie zaskoczyło mnie za późno, na przykład podczas rozprawy. Jak również po to, by obrać najlepszą strategię działania. I pamiętajcie: ja nie oceniam. Nieważne, czy usłyszę od Klienta, że zabił, zdradził, oszukał. Podejmę się sprawy, bo każdemu należy się pomoc prawna. Na tym polega praca adwokata!
Fakty i mity na temat adwokatów– adwokaci są bogaci
Pewnie są. Ale pewnie są też tacy, którzy nie są. Dlatego lepiej nie uogólniać, nie generalizować. To trochę tak, jak z płatkami śniegu: nie ma dwóch identycznych. Ludzi też. W Poznaniu jest 919 wykonujących zawód. Rynek jest naprawdę nasycony. Czasem telefon się urywa, a czasem przez dłuższy czas milczy. Chyba w każdego rodzaju działalności gospodarczej tak bywa. Pieniądze na pewno nie lecą z kranu i trzeba sporo się napracować. Warto też pamiętać, że sprawy, które prowadzi adwokat, mogą trwać nawet kilka lat. No i że sama droga do zawodu jest długa i kręta. Najbardziej dla nas bolesne jest podejście niektórych osób, które stwierdzają, że za poradę nie należą się pieniądze, skoro adwokat udzielił jej “z głowy”. Aby móc udzielić porady z “głowy” trzeba było uczyć się aż 8 lat.
Adwokat 24h/doba?
I tak i nie. Ja osobiście w zasadzie nie rozstaję się ze swoim telefonem. Zajmuję się bowiem również sprawami karnymi, a to oznacza, że klient może potrzebować pomocy nawet w nocy. Zatrzymania odbywają się bowiem w różnych porach. A co za tym idzie – niezwłocznie przeprowadza się z zatrzymanym tzw. czynności. Do nich potrzebny jest niejednokrotnie adwokat. Jeśli natomiast sprawa nie jest “niecierpiąca zwłoki”, warto czasem wstrzymać się z telefonem i nie dzwonić do niego w niedzielę o godz. 18:00 🙂 My też czasem musimy odpocząć, choć rzeczywiście myślami w tym zawodzie bywamy w pracy 24h/doba 🙂 Czasem też jesteśmy na rozprawie, spotkaniu, na widzeniu w Zakładzie Karnym i po prostu nie możemy odebrać. Warto wówczas poczekać na telefon zwrotny, bo ja zawsze oddzwaniam do swoich Klientów. Czasem też łatwiej jest nam odpisać na wiadomość SMS, niż odebrać telefon.
Fakty i mity na temat adwokatów– z adwokatem lepiej?
Tu może o zdanie lepiej byłoby zapytać tych, którzy występowali przed Sądami czy organami ścigania z adwokatem i bez niego. Nie powinno być tak, że brak adwokata działa na niekorzyść petenta. Natomiast adwokat, z informacji które posiadam od moich Klientów, dodaje nieco spokoju, pewności i bezpieczeństwa. Bo wie, o co chodzi w danych czynnościach, lepiej rozumie prawniczy żargon, wie, które pytania należy uchylić, na które nie odpowiadać, itp. Widzę też, że moi Klienci często po prostu się stresują wizytą w Sądzie, na Policji czy w Prokuraturze. A moja obecność nieco ten stres niweluje. Natomiast na pewno nie jest tak, że z adwokatem zawsze wygrasz, a bez adwokata zawsze przegrasz.
Sądzę, że podobne rozważania mógłby przeprowadzić Radca Prawny, ale jako że ja jestem adwokatem, odnoszę się do “swojej” działki. I niezmiennie zapraszam do kontaktu, jeśli jakieś kwestie budzą Państwa wątpliwości i wymagają rozjaśnienia.