Zgoda na wakacje z dzieckiem za granicą
Zgoda na wakacje z dzieckiem za granicą

Powiedzieć, że zbliżają się wakacje, to może za wiele. Jednak piękna, wiosenna pogoda nastraja do marzenia o nich. Czas natomiast płynie szybko. Dlatego warto już dziś wiedzieć, co na temat wakacji ma do powiedzenia prawo. Wydawałoby się, że jest to taki obszar życia, którego prawo w żaden sposób nie dotyczy. Jednak nic bardziej mylnego. Rodzicu! Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy ta kwestia dotyczy Ciebie i Twojego dziecka. Czy zgoda na wakacje z dzieckiem za granicą musi zostać przez Ciebie uzyskana przed wyjazdem lub czy musisz jej udzielić. Jest jeszcze czas na stosowne ustalenia i podjęcie adekwatnych kroków. Dzięki temu unikniesz nerwów i stresu, związanych z anulowaniem rezerwacji, a także – potencjalnych kłótni z drugim rodzicem dziecka. Możesz za to spędzić wspaniały czas ze swoją pociechą!

Zgoda na wakacje z dzieckiem za granicą a władza rodzicielska

O tym, czym jest władza rodzicielska, pisałam już w jednym z wpisów na blogu (https://adwokat-ruszkiewicz.pl/co-to-jest-wladza-rodzicielska/). Krótko przypomnę. “Wyjściowo” przysługuje ona obojgu rodzicom. Rodzice o istotnych sprawach dziecka rozstrzygać powinni wspólnie. Oczywiście, po rozwodzie lub po rozstaniu, może dojść do zmian sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. W zależności od tego, czy strony złożyły stosowny wniosek, Sąd ustala, jak rodzice mają wykonywać władzę rodzicielską po rozstaniu. Sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Władza rodzicielska może być ograniczona jednemu z rodziców do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Zdarza się, że Sąd w wyroku zamieszcza takie właśnie rozstrzygnięcie. Jednak zdarza się też, że doprecyzowuje, jakie konkretnie “istotne sprawy dziecka” mają być rozstrzygane wspólnie przez rodziców. Sąd może także zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej lub jej pozbawić.

Wyjazd na wakacje za granicę istotną sprawą dziecka?

Czy wyjazd z dzieckiem za granicę na wakacje jest istotną sprawą dziecka? Tak. A co za tym idzie- na wyjazd z dzieckiem za granicę, w celu spędzenia tam wakacji, zgodę wyrazić muszą oboje rodzice, którzy wykonują władzę rodzicielską. Innymi słowy: rodzice, którzy nie są pozbawieni wykonywania władzy rodzicielskiej. Przesądził to Sąd Najwyższy w jednym ze swoich judykatów. Wskazał w nim, że: „Wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”. Warto wskazać, że zgoda rodzica nie musi przybrać żadnej konkretnej formy. Można wyrazić ją nawet ustnie. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby sporządzić pisemne oświadczenie. Warto wpisać w nim dane osobowe zarówno dziecka, jak i rodziców, ich numery PESEL, numery dokumentów tożsamości, jak i termin i miejsce wakacji. No i oczywiście: samo oświadczenie o zgodzie na wyjazd.

Kiedy zgoda na wakacje z dzieckiem za granicą nie jest potrzebna?

Zgoda na wakacje z dzieckiem za granicą nie jest potrzebna, gdy Sąd pozbawił drugiego rodzica wykonywania władzy rodzicielskiej lub gdy zawiesił jej wykonywanie. Jeśli na mocy orzeczenia sądowego władza rodzicielska jednego z rodziców jest ograniczona do współdecydowania o istotnych spraw dziecka, wszystko zależy od konkretnego rozstrzygnięcia Sądu. Natomiast, jeśli w wyroku widnieje zapis, że rodzic nie może decydować o wyjazdach dziecka za granicę – jesteś zwolniony z obowiązku uzyskania zgody. Jeśli rodzic ma prawo “współdecydować o istotnych sprawach dziecka” – musisz uzyskać zgodę. Jeśli Sąd doprecyzował w wyroku, że taką istotną sprawą są też wyjazdy za granicę- sytuacja jest jeszcze bardziej oczywista. Zgoda jest niezbędna.

Brak porozumienia- co dalej?

Nietrudno wyobrazić sobie sytuacje, w których między rodzicami nie ma porozumienia. Brak porozumienia zwykle powoduje, że strony spotykają się w sądzie. Zainteresowany rodzic powinien wystąpić do sądu rodzinnego – sądu rejonowego (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka), ze stosownym wnioskiem. Opłata od takiego wniosku wynosi 100,00 złotych. Jest to wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Sad wydaje decyzję, kierując się dobrem dziecka. Gdy sąd uzna, że drugi rodzic powinien zgodzić się na wyjazd, to wyda zgodę, która zastępuje zgodę tegoż rodzica. Wówczas nie potrzeba już zgody rodzica.

W takich i innych sprawach rodzinnych czekam na Ciebie w mojej Kancelarii!

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.