Wniosek o zabezpieczenie w sprawach rodzinnych
Wniosek o zabezpieczenie w sprawach rodzinnych

Gdy nie decydujesz się na korzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w sprawie sądowej, musisz wiedzieć, czym jest wniosek o zabezpieczenie w sprawach rodzinnych. Niejednokrotnie trafiają do mnie na poradę Klienci, którzy sami rozpoczęli prowadzenie swoich spraw. Gdy skarżą się, że w sprawie długo nic się nie dzieje, że nadal nie otrzymują żadnych alimentów bądź też nie mają kontaktów z dzieckiem, zawsze zaczynam od podstawowego pytania. Czy złożył Pan/ Pani wniosek o zabezpieczenie? Wówczas na twarzy moich rozmówców maluje się zwykle zaskoczenie i zaciekawienie. Dlatego dziś opowiem Wam, czym jest wniosek o zabezpieczenie w sprawach rodzinnych.

Wniosek o zabezpieczenie w ogólności

Celem postępowania zabezpieczającego jest umożliwienie ochrony słusznych praw strony, których dochodzi ona lub zamierza dochodzić przed sądem. Zgodnie z art. 730 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego takiego zabezpieczenia można dochodzić w każdej sprawie cywilnej. Po co? Dlatego, że od momentu wniesienia powództwa lub wniosku do Sądu, do momentu wydania wyroku lub postanowienia, z którego będzie można egzekwować swoje roszczenia, upływa przeważnie dużo czasu. W tym okresie osoba zobowiązana (przyszły dłużnik), może utrudnić egzekucję, np. poprzez wyzbywanie się majątku. Celem zabezpieczenia jest zatem niejako zapewnienie wykonalności przyszłego orzeczenia.

Wniosek o zabezpieczenie w sprawach rodzinnych

Sprawy rodzinne cechują się pewnymi odrębnościami, ale w nich również można (i należy) składać wnioski o zabezpieczenie. Po co? Zwykłam mówić swoim klientom: “Po to, aby “COŚ JUŻ DZIAŁAŁO”, zanim Sąd wyda wyrok/ postanowienie, kończące postępowanie w Pana/Pani sprawie”. I tak, na przykład, zanim Sąd zasądzi alimenty w wyroku końcowym, a zatem: zanim przeprowadzi wszystkie dowody, przesłucha strony, świadków, wyznaczy kolejne terminy rozpraw, może- na Twój wniosek – względnie szybko, wydać postanowienie, w którym w trybie zabezpieczenia zasądzi od zobowiązanego, na rzecz Twojego dziecka, rentę alimentacyjną. Takie postanowienie – choć może zostać zaskarżone przez zobowiązanego- działa jednak od razu. Zaopatrzone w klauzulę wykonalności stanowi tytuł wykonawczy, z którym możesz udać się do komornika, jeśli dłużnik nie płaci zasądzonych alimentów.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć

Nie tylko w sprawach o alimenty możesz sformułować wniosek o zabezpieczenie swoich roszczeń. Weźmy teraz dla przykładu sprawę o kontakty z dzieckiem. Twoja była partnerka/partner po Waszym rozstaniu, utrudnia Ci kontakty z dzieckiem. Zamierzasz wystąpić do Sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z synem/ córką (więcej o tym, jak uregulować kontakty z dzieckiem: https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uregulowac-kontakty-z-dzieckiem/). Koniecznie sformułuj we wniosku również wniosek o zabezpieczenie! Po co? Po to, abyś mógł spotykać się z dzieckiem już w toku procesu. To postanowienie również jest wykonalne od razu, niezależnie od tego, czy druga strona je zaskarży. Na czas długiego postępowania, Twoje kontakty z synem/ córką, mogą się odbywać. Nie stracisz więzi z dzieckiem, nie odzwyczai się ono od Ciebie. To bardzo ważne w sprawach rodzinnych.

Jak to zrobić?

Poza wnioskiem głównym, który formułujesz w swoim piśmie, sformułuj wniosek o udzielenie zabezpieczenia swoich roszczeń. Zwykle sposób zabezpieczenia pokrywa się z treścią wniosków głównych. Jeśli zatem wnosisz, na przykład, o zasądzenie renty alimentacyjnej na rzecz swojego dziecka, w kwocie po 1000,00 złotych, wnieś również o zabezpieczenie roszczeń poprzez zasądzenie takiej sumy. Jeśli wniosek o zabezpieczenie formułujesz w pierwszym piśmie (pozwie, wniosku), nie podlega on dodatkowej opłacie. Natomiast, jeśli o nim zapomniałeś i musisz złożyć do sądu osobne pismo zawierające taki wniosek, podlega on opłacie w kwocie 100,00 złotych. W uzasadnieniu możesz poprosić Sąd o pilne rozpoznanie swojego wniosku, argumentując to stosownie do okoliczności. Musisz też uprawdopodobnić swoje roszczenie, na przykład wskazując, że nie otrzymujesz żadnych środków na utrzymanie dziecka, a są one niezbędne, celem pokrycia potrzeb dziecka. Lub też wskazując, że nagle zostałeś odcięty od dziecka, z którym dotąd miałeś bardzo dobre relacje i chcesz je podtrzymać.

Co na to Sąd?

Sąd sprawdza, czy uprawdopodobniłeś roszczenie i wykazałeś interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Druga z przesłanek nie musi zaistnieć w przypadku roszczeń alimentacyjnych, gdyż w tym przypadku wystarczy uprawdopodobnienie roszczeń.  Sąd zatem bada, czy w istocie jest potrzeba, aby udzielić Ci zabezpieczenia. To również Sąd wybiera, w jaki sposób udzielić Ci zabezpieczenia- nie jest zatem związany Twoimi wnioskami. Sąd dąży do tego, aby wyważyć interesy obydwóch stron. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia może zostać rozpoznany na posiedzeniu niejawnym, a więc bez Twojego udziału, jak i bez udziału strony przeciwnej. Najczęściej jednak Sąd wydaje stosowne postanowienie po pierwszej rozprawie. W jakim terminie? Teoretycznie powinien uczynić to niezwłocznie. Praktycznie- bywa różnie. Ale na pewno to nad tym wnioskiem Sąd pochyli się w pierwszej kolejności, zanim przejdzie do orzekania końcowego.

Podsumowując

Dobrze sformułowany wniosek o udzielenie zabezpieczenia jest podstawą. Jego treść zależy z kolei od tego, co chcemy zabezpieczyć, a to wymaga odrębnego omówienia, w osobnych postach. Można bowiem zabezpieczyć nie tylko wspomniane powyżej alimenty czy kontakty. Można uzyskać zabezpieczenie również: bieżącej pieczy nad dzieckiem, jego miejsca zamieszkania, zaspokajania potrzeb rodziny… Przy czym w każdym przypadku treść wniosku będzie brzmiała nieco inaczej. Zawsze jednak powinna być precyzyjna. Tematyka ta z pewnością będzie kontynuowana na blogu, a ponadto pozostaję do Państwa dyspozycji w ramach porad i konsultacji: w Poznaniu, w Jarocinie oraz w formule on-line.

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.