Rozwód z orzekaniem o winie
Rozwód z orzekaniem o winie

Zanim złożysz pozew o rozwód musisz sobie odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. Jednym z nich jest pytanie o to, czy wnieść o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie czy też decydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie. Rozwód bez orzekania o winie jest rozwiązaniem dużo szybszym i sprawniejszym. Unikniesz długotrwałego postępowania dowodowego, przesłuchiwania świadków i tzw. “prania burdów” przed Sądem. Jednak musisz pamiętać o tym, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, wymagany jest zgodny wniosek obojga małżonków. Taki rozwód kończy się zwykle już na pierwszej rozprawie, po krótkim przesłuchaniu stron. Sąd sprawdza, czy zaistniały formalne przesłanki udzielenia rozwodu, o czym szerzej we wpisie https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uzyskac-rozwod/. W dzisiejszym wpisie skupmy się na rozwodzie z orzekaniem o winie.

Na czym polega wina?

Kiedy w ogóle możemy wnieść o rozwód z orzekaniem o winie? Czym jest owa “wina” w rozkładzie pożycia małżeńskiego? Otóż chodzi o sprzeczność postępowania małżonka z normami prawnymi, zasadami współżycia społecznego, które określają obowiązki małżonków. Sprzeczności tej towarzyszy umyślność lub niedbalstwo tego małżonka. Co więcej, między tymi zachowaniami a rozkładem pożycia małżeńskiego musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.

Musicie też wiedzieć, że polskie prawo nie odróżnia winy “większej” i “mniejszej”. Jeśli zatem jeden z małżonków zawinił jedną rzeczą, a drugi małżonek zdecydowanie większą ilością zachowań czy sytuacji, to i tak Sąd orzeknie o rozwodzie z winy obu stron. Przepisy nie znają bowiem miarkowania winy w rozpadzie małżeństwa.

Rozwód z orzekaniem o winie-co może być uznane za winę?

Każdy przypadek jest badany indywidualnie przez Sąd. Nie ma jednego, zamkniętego katalogu. Wśród najczęściej wymienianych powodów uznania małżonka za wyłącznie winnego, znajdują się: przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, zdrada, a nawet pozory zdrady. Również nadużywanie alkoholu czy innych używek można zakwalifikować jako zawinienie. Inne powody to: brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (bezczynność, np. zawodowa lub w gospodarstwie domowym), zmiana religii. Kolejnym przykładem jest naruszenie obowiązku wzajemnej pomocy, złe traktowanie rodziny współmałżonka.

Musicie wiedzieć, że związek pozamałżeński jednego z małżonków nie zawsze musi być powodem do orzeczenia o jego winie w rozpadzie małżeństwa. Jak wskazuje Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń:  „Związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeń­stwa, lecz po wystąpieniu zupeł­nego i trwałego rozkładu pożycia między małżon­kami, nie daje podstawy do przypi­sania temu małżon­kowi winy za ten rozkład” (wyrok SN z 28.9.2000 r., IV CKN 112/​00).

Co daje rozwód z orzekaniem o winie?

Małżonkom skrzywdzonym wyrok taki daje często poczucie sprawiedliwości i emocjonalnej rekompensaty. Co daje rozwód z orzeczeniem o  winie z punktu widzenia przepisów prawa? Otóż  daje możliwość dochodzenia alimentów przez małżonka niewinnego od małżonka wyłącznie winnego rozpadu pożycia. Warunkiem uzyskania alimentów w tym przypadku jest istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Oznacza to, że małżonek niewinny nie jest w stanie utrzymać dotychczasowego standardu życia. Wysokość alimentów zależy z jednej strony od potrzeb uprawnionego, zaś z drugiej – możliwości finansowych małżonka zobowiązanego.

Alimenty w tym przypadku zasądzane są bez ograniczenia czasowego, aż do uchylenia tego obowiązku przez Sąd. Z żądaniem uchylenia alimentów wystąpić może małżonek zobowiązany do ich uiszczania, ale musi wykazać (w odrębnym procesie), że zaszła istotna zmiana okoliczności po wydaniu wyroku rozwodowego. Również zawarcie kolejnego związku małżeńskiego przez małżonka uprawnionego do alimentów powoduje wygaśnięcie obowiązku względem małżonka wyłącznie winnego.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

Wspomnę tylko, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub w przypadku orzeczenia o winie obojga małżonków, również można domagać się alimentów. Wówczas trzeba wykazać, że domagający się alimentów małżonek popadł w tzw. niedostatek. Niedostatek to sytuacja, w której dana osoba nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Uzyskanie alimentów w tej sytuacji jest trudniejsze. Alimenty są tutaj ograniczone czasowo – uprawnienie wygasa po upływie 5 lat. Ta tematyka jednak z pewnością stanie się jeszcze przedmiotem osobnego posta.

Pozostaje do Twojej dyspozycji.

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.