Różnice pomiędzy rozwodem a separacją
Różnice pomiędzy rozwodem a separacją

Kiedy małżonkowie planują rozstanie, najczęściej sięgają od razu po powództwo o rozwód. Często jest ono oczywiście zasadne, ale zdarza się też przedwczesne. Sąd może oddalić powództwo o rozwód, gdy nie zostaną spełnione przesłanki jego udzielenia (więcej na temat pozytywnych przesłanek udzielenia rozwodu: https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uzyskac-rozwod/). Ponadto rozwód jest najczęściej drogą w jedną stronę – nie ma z niej odwrotu, chyba, że poprzez ponowne zawarcie małżeństwa. Inaczej jest w przypadku separacji, która również może zostać orzeczona wyrokiem sądu (separacja prawna). Jak uzyskać takie orzeczenie? Kiedy wnieść o orzeczenie separacji a kiedy o orzeczenie rozwodu? Jakie są różnice pomiędzy rozwodem a separacją?Jakie skutki za sobą niesie separacja? Te wszystkie zagadnienia zostaną omówione w dzisiejszym wpisie.

Pierwsza różnica pomiędzy rozwodem a separacją: rozkład zupełny, ale nie trwały

Omawiając różnice pomiędzy rozwodem a separacją po pierwsze trzeba wskazać na kwestie rozkładu pożycia małżeńskiego. W rozwodzie musi to być rozkład zupełny i trwały (więcej na temat przesłanek udzielenia rozwodu we wpisie https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uzyskac-rozwod/). Oznacza to, że pomiędzy małżonkami doszło do rozpadu wszelkich więzi i nie ma już żadnych szans na podjęcie pożycia. W przypadku separacji rozkład ten nie ma charakteru trwałego. Wystarczy udowodnić, że jest on zupełny. Separacja to poniekąd wciśnięcie “pauzy” w trwaniu związku małżeńskiego. Instytucja ta daje możliwość “powrotu do stanu poprzedniego”, bo rozkład pożycia nie jest definitywny. Jeśli w danym momencie wydaje się, że nic Was nie łączy, ale  jest szansa na podjęcie pożycia małżeńskiego, to właściwszym rozwiązaniem będzie pozew o orzeczenie separacji.

Po drugie: nie możesz zawrzeć nowego związku małżeńskiego

Kolejną różnicą pomiędzy rozwodem a separacją jest niemożność zawarcia kolejnego związku małżeńskiego w trakcie trwania separacji. Małżeństwo bowiem nadal istnieje. Zawarcie nowego związku małżeńskiego w przypadku pozostawania w separacji oznaczałoby popełnienie przestępstwa bigamii. W przypadku rozwodu zawarcie nowego związku małżeńskiego jest możliwe, ponieważ na skutek jego orzeczenia dotychczasowe małżeństwo przestało istnieć. W tym miejscu można wskazać również, że różnicą pomiędzy rozwodem a separacją jest brak możliwości powrotu do poprzedniego nazwiska, gdy zostanie orzeczona separacja. Nadal bowiem jesteście małżonkami, tyle że w separacji.

Po trzecie: wzajemna pomoc

Gdy sąd orzeka rozwód, ustają pomiędzy byłymi małżonkami w zasadzie wszelkie obowiązki. Wyjątkiem są świadczenia alimentacyjne na rzecz małżonka, jeśli takie zostały stwierdzone wyrokiem rozwodowym. Tu rysuje się kolejna różnica pomiędzy rozwodem a separacją, bowiem w przypadku orzeczenia separacji małżonkowie w dalszym ciągu mają obowiązek udzielać sobie wzajemnej pomocy. Nadal jesteście małżonkami, Wasze więzy nie zostały zerwane na trwałe. Wzajemna pomoc dotyczy zarówno pomocy materialnej, finansowej, jak i emocjonalnej, psychicznej, wsparcia w chorobie, etc.

Czwarta różnica pomiędzy rozwodem a separacją: możliwość odwrócenia skutków

Rozwód jest decyzją nieodwracalną w tym sensie, że nie można przywrócić stanu poprzedniego. Można oczywiście zawrzeć kolejny związek małżeński z tą samą osobą, ale tylko w ten sposób można powrócić do małżeństwa. W przypadku separacji natomiast możliwe jest złożenie w sądzie zgodnego wniosku przez obie strony. Jest to wniosek o zniesienie separacji. Wówczas małżeństwo “powraca” do swojej pierwotnej formy, a skutki separacji ustają. W niektórych sprawach jednak sąd musi wydać odrębne orzeczenie, to dotyczy np. władzy rodzicielskiej.

Czy musisz wiedzieć coś jeszcze?

W zasadzie tyle, że w pozostałym zakresie skutki separacji są tożsame ze skutkami rozwodu. Wśród najistotniejszych wymienić należy m.in. ustanie wspólności majątkowej oraz brak możliwości dziedziczenia po małżonku, pozostając w separacji. Podobnie jak w wyroku rozwodowym, sąd orzekając o separacji ureguluje również kwestię sprawowania władzy rodzicielskiej, jeśli posiadacie wspólne małoletnie dzieci, kontakty z nimi a także alimenty na rzecz dzieci.

Opłata od pozwu o orzeczenie separacji na zgodny wniosek małżonków wynosi 100,00 złotych. Jeśli brak jest zgody pomiędzy małżonkami co do orzeczenia separacji – opłata wynosi 600,00 złotych. Sprawę rozpoznaje Sąd Okręgowy. Właściwym miejscowo jest sąd ostatniego miejsca wspólnego zamieszkiwania małżonków, jeśli chociaż jedno z nich jeszcze w okręgu tego sądu przebywa. Gdy brak jest takiego miejsca zamieszkania, właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jeśli i w ten sposób nie da się ustalić sądu właściwego, sprawę skierować należy do sądu miejsca zamieszkania powoda.

Pamiętaj, że sam fakt pozostawania z małżonkiem w “rozłączeniu”, w tzw. separacji faktycznej, nie rodzi żadnych skutków prawnych. Aby zaistniały te skutki, separacja musi być stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

W razie pytań pozostaję do Twojej dyspozycji.

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.