Opinia biegłych w sprawie rozwodowej
Opinia biegłych w sprawie rozwodowej

Zamierzasz wszcząć sprawę o rozwód? A może już jesteś w jej toku? Wiesz już, jak przebiega rozprawa rozwodowa, bo pisałam o tym na moim blogu (https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-przebiega-rozprawa-rozwodowa/). Ale może zastanawiasz się jak długo potrwa Twoja sprawa w sądzie? Ulubiona, ale prawdziwa, odpowiedź prawników brzmi: to zależy! Posiadasz ze współmałżonkiem małoletnie dzieci? To może przedłużyć sprawę. Zwłaszcza, jeśli nie ma między Wami zgody. Możliwe, że sąd przed wydaniem wyroku będzie potrzebował opinii biegłego psychologa. O tym w dzisiejszym artykule. Przeczytaj i dowiedz się, jak wygląda badanie u biegłych oraz czego dotyczy opinia wydana przez nich w sprawie rozwodowej.

Opinia biegłych w sprawie rozwodowej – kiedy i kto o tym decyduje?

Opinia biegłych nie jest obowiązkowym elementem sprawy rozwodowej. Sprawa rozwodowa będzie prostsza, jeżeli nie posiadacie wraz ze współmałżonkiem małoletnich dzieci.  Opinia biegłego nie będzie też konieczna, gdy jesteście zgodni w kwestii wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów. W takim przypadku sąd powołuje zazwyczaj jednego świadka na okoliczność ustalenia sytuacji dzieci. A konkretnie: w celu ustalenia, czy rozwód nie jest sprzeczny z dobrem Waszego dziecka. Jeśli jednak nie możecie dojść do porozumienia, sąd będzie potrzebował specjalistycznej opinii. Stanie się ona istotnym dowodem w sprawie. Sporządza ją najczęściej biegły psycholog z listy prowadzonej przez Prezesa Sądu Okręgowego lub Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych (psycholog i pedagog). Warto wiedzieć, że jeżeli sąd z własnej inicjatywy nie dostrzeże potrzeby wydania opinii przez biegłego, sam możesz to zasugerować, wnosząc o jej wydanie.

Jak przebiega badanie?

Nie musisz stresować się tym wydarzeniem. Spokój zapewne zadziała na Twoją korzyść. Na początku biegły skontaktuje się z Tobą by przekazać Ci, kiedy i gdzie powinieneś przyjść na badanie. Udzieli także niezbędnych wskazówek i objaśni, jak przygotować się do badania. Najczęściej badanie polega na rozmowie (wywiadzie) oraz wykonaniu testów psychologicznych. Biegły bada zarówno rodziców, jak i dzieci (jeżeli pozwala na to ich wiek i stopień rozwoju). Dorośli i dzieci badani są osobno. Dzieci nie przebywają w pomieszczeniu, w którym badani są rodzice i odwrotnie. Zwykle badanie rozpoczyna się od rozmowy z rodzicami.  Dzieci nie wypełniają takich kwestionariuszy, jak dorośli. Ich badanie polega na rozmowie, zabawie, ewentualnie wykonaniu testów projekcyjnych, takich jak np. rysunek rodziny. Elementem badania jest też obserwacja – biegli w zasadzie od samego przekroczenia progu ich gabinetu obserwują wzajemne relacje przybyłych stron. Przed badaniem biegli zapoznają się z całymi aktami sprawy. Co ważne – niektórzy biegli proszą o zapewnienie opieki dla dzieci na czas badania rodziców.

Opinia biegłych w sprawie rozwodowej – co, jeśli nie zgadzam się z jej treścią?

Po zakończeniu badania, biegły przechodzi do analizy zdobytych informacji i formułuje opinię zawierającą wnioski. Zazwyczaj są one odpowiedzią na wcześniej postawione przez sąd pytania lub odniesieniem do formułowanych przez sąd tez. Przykładowo, biegli stwierdzają czy rozwód zagraża dobru dziecka, jakie są kompetencje rodzicielskie uczestników, jaką więź dziecko ma z rodzicami. W opinii mogą znaleźć się też wskazówki na temat tego, komu powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej, z kim powinno mieszkać dziecko lub jak uregulować kontakty. Jeżeli nie zgadzasz się z wnioskami biegłego lub treścią jego opinii, możesz ją zakwestionować. Pierwszym na to sposobem jest złożenie zarzutów do opinii we wskazanym przez sąd terminie. Kolejno można wnieść o wydanie opinii uzupełniającej w formie pisemnej lub ustnej (na rozprawie) lub opinii dodatkowej.Należy jednak pamiętać, że samo niezadowolenie z opinii, nie jest wystarczającym argumentem do jej podważenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy opinia jest zupełna, kompletna i rzetelna oraz czy uwzględnia aktualny stan wiedzy w danej dziedzinie.

Pamiętaj również, że biegły wydaje opinię, ale ostateczną decyzję podejmuje sąd. Chociaż opinia biegłego jest istotnym dowodem, nie przesądza ona o sposobie rozwiązania sprawy.

Jeśli masz dalsze pytania, zapraszam do kontaktu Kancelarią.

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.