Przygotowujesz się do rozwodu, ale brak wiedzy sprawia, że czujesz się niepewny i zagubiony? A może chciałbyś uporządkować to, czego dowiedziałeś się o rozwodzie do tej pory? Jak będzie przebiegała rozprawa? Zachodzisz w głowę, o co pyta Sąd na rozprawie rozwodowej? Jesteś w doskonałym miejscu. W dzisiejszym wpisie opowiem Ci, jakie pytania mogą paść pod adresem Twoim, Twojego współmałżonka oraz świadka. Ale jednocześnie zachęcę Cię do zakupu mojego e-booka, w którym znajdziesz aż 161 gotowych pytań, które mogą paść na rozprawie rozwodowej. Dodatkowo zamieszczam w nim krótkie omówienie poruszonych zagadnień oraz wskazówki, jak na zadane pytania odpowiadać. Link do sklepu: https://adwokat-ruszkiewicz.pl/produkt/e-book-pytania-ktore-moga-pasc-podczas-rozprawy-rozwodowej.
O co pyta Sąd na rozprawie rozwodowej?
Jeśli nie chcesz kupować e-booka, przeczytaj chociaż ten wpis. Jest on zorganizowany w podobny sposób, jak książka: zawiera omówienie pytań ogólnych, następnie dotyczących małżeństwa. Kolejno Sąd zadaje pytania dotyczące małoletnich dzieci i tu skupiam się na kwestii władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania, kontaktów i alimentów. Powiem Ci także, jakich pytań może spodziewać się świadek, który zeznawać będzie na okoliczność tego, czy rozwód nie jest sprzeczny z dobrem wspólnych małoletnich dzieci stron (o tym, jak w ogóle przebiega rozprawa rozwodowa, możesz poczytać w innym moim wpisie: https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-przebiega-rozprawa-rozwodowa). Sąd zaczyna od pytań ogólnych. Będzie chciał poznać Twój wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, a także zatrudnienie. Pamiętaj zabrać ze sobą dowód osobisty. I mówić prawdę, o czym Sąd również Cię pouczy.
Co dalej?
Kolejne pytania dotyczyć będą już kwestii bardziej merytorycznych, a mianowicie – Twojego małżeństwa. Musisz wiedzieć, kiedy zostało zawarte, ile pochodzi z niego dzieci, w jakim są wieku. Sąd zapyta też o to, czy jest to Twoje pierwsze małżeństwo, a także – czy toczyły się już między małżonkami jakiekolwiek postępowania sądowe. Jaki ustrój majątkowy panuje w małżeństwie? Czy zawieraliście umowy małżeńskie majątkowe? O co pyta Sąd na rozprawie rozwodowej? O to, czy mieszkacie razem, czy prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe, czy też nie. Jeśli nie – przypomnij sobie od kiedy. Padną też pytania delikatne, intymne, ale Sąd musi sprawdzić, czy ustały między Wami wszystkie 3 więzi: fizyczna, gospodarcza i emocjonalna. Dlaczego małżeństwo się rozpadło? Czy kocha Pan/ Pani męża? Padnie też pytanie o to, kiedy ostatni raz miało miejsce pożycie fizyczne. Sąd będzie chciał się upewnić, czy podjęliście próbę ratowania małżeństwa oraz czy decyzja o rozwodzie jest ostateczna i nieodwracalna.
O co pyta Sąd na rozprawie rozwodowej? Dzieci.
Jeśli posiadacie wspólne, małoletnie dzieci, Sąd poświęci im sporo uwagi. Będzie chciał ustalić, czy porozumiewacie się w sprawach dzieci, czy zgodnie je wychowujecie, aby orzec o władzy rodzicielskiej. Sąd zapyta też o to, kto jest pierwszoplanowym opiekunem dziecka, z kim ono mieszka, a także – w jaki sposób odbywają się kontakty dziecka z rodzicem, z którym nie mieszka na stałe. Czy nie ma problemów z ich realizacją? Czy są one satysfakcjonujące dla dziecka i dla rodzica? Jak chcecie, aby je uregulować? A może nie ma potrzeby ustalania “sztywnego” harmonogramu, bowiem dogadujecie się w tej kwestii na bieżąco? No i ostatnia kwestia, często najbardziej sporna. Alimenty. Padnie wiele pytań dotyczących tego, ile kosztuje utrzymanie dziecka. Wymień wszystkie usprawiedliwione wydatki z tym związane. Spodziewaj się też pytań, które będą zmierzały do ustalenia Twoich możliwości zarobkowych. Gdzie pracujesz? Ile zarabiasz? Jakie posiadasz wykształcenie, kompetencje, kwalifikacje? Ile kosztuje Cię własne utrzymanie? Czy masz jakieś długi? A majątek?
Czy to wszystko?
Nie. Jest tego dużo więcej. W samym e-booku, o którym pisałam na wstępie, sformułowałam aż 161 gotowych pytań, choć jestem przekonana, że to jeszcze nie wszystko, co może się wydarzyć na sali sądowej. Musimy przesłuchać jeszcze świadka. Już wiesz po co. A czy on wie, czego się spodziewać? Na pewno Sąd będzie chciał zweryfikować, czy świadek zna dziecko, posiada wiedzę na temat jego funkcjonowania. Mogą paść pytania o imię, wiek dziecka, o to, do jakiej placówki uczęszcza, czy jest zdrowe. Z pewnością Sąd zapyta też o stopień pokrewieństwa/ znajomosci i częstotliwość kontaktów świadka z dzieckiem. Padną też pytania dotyczące tego, czy dziecko w ogóle wie o rozwodzie rodziców. Czy na skutek rozwodu dziecko ujawniło jakieś trudności, zaobserwowano pogorszenie w jego funkcjonowaniu? Świadek nie będzie musiał wypowiadać się na temat Waszej relacji, jeśli rozwodzicie się bez orzekania o winie. Zeznaje on tylko i wyłącznie o sytuacji dziecka.
Podsumowanie
Rozprawa rozwodowa jest z pewnością wydarzeniem stresującym. Dlatego warto przygotować się do niej na tyle, na ile jest to możliwe. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co może wydarzyć się na sali rozpraw. Dlatego dobrze jest mieć obok siebie pełnomocnika, który odpowiednio zareaguje, w zależności od potrzeb. Z uwagi na różnorodność stanów faktycznych, tak trudno jest z góry określić, jakie konkretne pytania paść mogą na rozprawie rozwodowej, w której żądasz ustalenia winy współmałżonka. Na poziomie ogólnym stwierdzić można, że będą to pytania dotyczące tego, gdzie upatrujesz zawinienia, w jakich zachowaniach, zdarzeniach oraz kiedy miały one miejsce. Jedno jest pewne- nikt nie posiada tak dokładnej wiedzy na temat Twojego małżeństwa, niż Ty sam. Musisz ją tylko odpowiednio przekazać Sądowi.
Jeśli potrzebujesz konsultacji, zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią.