Kiedy nie otrzymasz rozwodu?
Kiedy nie otrzymasz rozwodu?

“Nie dam Ci rozwodu”, “Nie podpiszę papierów rozwodowych”- często słyszę takie sformułowania mylnie powtarzane w polskich realiach, na podstawie amerykańskich filmów.  Tymczasem, amerykańskie filmy, jak i system prawa oraz wymiaru sprawiedliwości, znacząco odbiegają od polskiego. Trzeba mieć tego świadomość. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że to nie małżonek “daje rozwód”, lecz sąd. Po drugie, Twój brak zgody na rozwód może okazać się  niewystarczający i sąd nawet mimo Twojego sprzeciwu może rozwiązać Twoje małżeństwo. O tym, jak uzyskać rozwód, a szczególnie o pozytywnych przesłankach orzeczenia rozwodu, pisałam już dla Was na blogu (https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uzyskac-rozwod/). Dziś o tym, kiedy nie otrzymasz rozwodu,  a więc o tzw. negatywnych przesłankach rozwodowych.

Kiedy nie otrzymasz rozwodu?

Wiesz już, że pozytywnymi przesłankami, które warunkują udzielenie rozwodu, są trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że ustały między Tobą oraz Twoim małżonkiem wszystkie  trzy więzi: psychiczna, fizyczna i ekonomiczna. Tymczasem, warto wiedzieć, kiedy nie otrzymasz rozwodu, mimo spełnienia powyższych, pozytywnych przesłanek rozwodowych. Otóż, nawet jeśli powyższe przesłanki zostaną spełnione, sąd może nie orzec rozwodu jeśli:

1. wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci;
2. rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
3. rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że drugi małżonek wyrazi na to zgodę albo, że  w określonych okolicznościach odmowa ta jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód

Sprawą oczywistą jest, że na skutek rozkładu pożycia małżeńskiego rodziców, dobro dziecka mniej lub bardziej, ale zawsze ucierpi. Krócej lub dłużej, ale każde dziecko, będzie zmagać się z rozpadem rodziny. Przesłanka ta jednak obejmuje przypadki, w których dobro dziecka miałoby ucierpieć bardziej niż wtedy, gdy rozwód nie zostanie orzeczony. Kiedy nie otrzymasz rozwodu? Jeśli na skutek rozwodu, w porównaniu z sytuacją dotychczasową, nastąpi pogorszenie sytuacji dzieci małżonków, którzy się rozwodzą. Co Sąd będzie tu brał pod uwagę? M.in. to, czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi z dziećmi tego z małżonków, przy którym dzieci nie pozostaną. I to w stopniu mogącym ujemnie wpłynąć na wykonywanie jego obowiązków rodzicielskich. Ponadto, Sąd przyjrzy się temu, czy orzeczenie rozwodu nie doprowadzi do zaspokajania potrzeb materialnych i moralnych w mniejszym stopniu niż przed orzeczeniem rozwodu. Ważne jest również to, czy orzeczenie rozwodu nie pogłębi konfliktu rodziców co do wychowywania dzieci. Należy mieć na uwadze również wiek dzieci, dotychczasowe stosunki z rodzicami, stan zdrowia i stopień wrażliwości dzieci. Istotną pomoc dla sądu może stanowić opinia biegłego psycholog.

Kiedy nie otrzymasz rozwodu – zasady współżycia społecznego

Kolejną negatywną przesłanką rozwodową jest sprzeczność orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego. Czym są te zasady? Najogólniej rzecz ujmując są to normy, które odwołują się do powszechnie uznanych wartości. Są to normy moralne, uznawane za słuszne normy obyczajowe. Przykład? Orzeczenie rozwodu może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, gdy jeden z małżonków jest nieuleczalnie chory. A co za tym idzie- wymaga pomocy moralnej i materialnej, a rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę. Innym przykładem mogą być względy natury społeczno – wychowawczej. Nie może być bowiem tak, że orzeczenie rozwodu sankcjonuje złe traktowanie małżonka, złośliwy stosunek względem niego lub dzieci, lekceważenie rodziny, małżeństwa, obowiązków rodzinnych. Przykładem takim może być też ujemny stosunek do dzieci i to nawet wtedy, gdy brak podstaw do zastosowania przesłanki omówionej powyżej. Zasady współżycia społecznego nie ograniczają bowiem obowiązków rodziców tylko do okresu małoletniości ich dzieci.

Małżonek wyłącznie winny

Jaki jest cel tego przepisu? Otóż po pierwsze ma on zapobiegać niewykonaniu obowiązków małżeńskich, a następnie samowolnemu zrywaniu więzów małżeńskich. Po drugie ma na celu niedopuszczenie do osiągnięcia korzyści w postaci uwolnienia się od obowiązków małżeńskich. I to przez osobę, która wyłącznie, swoim nagannym postępowaniem, doprowadziła do rozkładu pożycia małżonków. Wyniki badań akt spraw sądowych wskazują, że do oddalenia powództwa na tej podstawie dochodzi niezwykle rzadko. Wątek ten jest jednak na tyle obszerny, że wymaga omówienia w odrębnym wpisie. Dlatego uważnie śledźcie mojego bloga!
Pozostaję do dyspozycji!
Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.