“Nie dam Ci rozwodu”, “Nie podpiszę papierów rozwodowych”- często słyszę takie sformułowania mylnie powtarzane w polskich realiach, na podstawie amerykańskich filmów. Tymczasem, amerykańskie filmy, jak i system prawa oraz wymiaru sprawiedliwości, znacząco odbiegają od polskiego. Trzeba mieć tego świadomość. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że to nie małżonek “daje rozwód”, lecz sąd. Po drugie, Twój brak zgody na rozwód może okazać się niewystarczający i sąd nawet mimo Twojego sprzeciwu może rozwiązać Twoje małżeństwo. O tym, jak uzyskać rozwód, a szczególnie o pozytywnych przesłankach orzeczenia rozwodu, pisałam już dla Was na blogu (https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uzyskac-rozwod/). Dziś o tym, kiedy nie otrzymasz rozwodu, a więc o tzw. negatywnych przesłankach rozwodowych.
Kiedy nie otrzymasz rozwodu?
Wiesz już, że pozytywnymi przesłankami, które warunkują udzielenie rozwodu, są trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że ustały między Tobą oraz Twoim małżonkiem wszystkie trzy więzi: psychiczna, fizyczna i ekonomiczna. Tymczasem, warto wiedzieć, kiedy nie otrzymasz rozwodu, mimo spełnienia powyższych, pozytywnych przesłanek rozwodowych. Otóż, nawet jeśli powyższe przesłanki zostaną spełnione, sąd może nie orzec rozwodu jeśli:
1. wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci;
2. rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
3. rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że drugi małżonek wyrazi na to zgodę albo, że w określonych okolicznościach odmowa ta jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód
Sprawą oczywistą jest, że na skutek rozkładu pożycia małżeńskiego rodziców, dobro dziecka mniej lub bardziej, ale zawsze ucierpi. Krócej lub dłużej, ale każde dziecko, będzie zmagać się z rozpadem rodziny. Przesłanka ta jednak obejmuje przypadki, w których dobro dziecka miałoby ucierpieć bardziej niż wtedy, gdy rozwód nie zostanie orzeczony. Kiedy nie otrzymasz rozwodu? Jeśli na skutek rozwodu, w porównaniu z sytuacją dotychczasową, nastąpi pogorszenie sytuacji dzieci małżonków, którzy się rozwodzą. Co Sąd będzie tu brał pod uwagę? M.in. to, czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi z dziećmi tego z małżonków, przy którym dzieci nie pozostaną. I to w stopniu mogącym ujemnie wpłynąć na wykonywanie jego obowiązków rodzicielskich. Ponadto, Sąd przyjrzy się temu, czy orzeczenie rozwodu nie doprowadzi do zaspokajania potrzeb materialnych i moralnych w mniejszym stopniu niż przed orzeczeniem rozwodu. Ważne jest również to, czy orzeczenie rozwodu nie pogłębi konfliktu rodziców co do wychowywania dzieci. Należy mieć na uwadze również wiek dzieci, dotychczasowe stosunki z rodzicami, stan zdrowia i stopień wrażliwości dzieci. Istotną pomoc dla sądu może stanowić opinia biegłego psycholog.