Jak wyegzekwować kontakty z dzieckiem?
Jak wyegzekwować kontakty z dzieckiem

W ostatnim wpisie opowiadałam Wam o tym, jak uregulować kontakty z dzieckiem (www.adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uregulowac-kontakty-z-dzieckiem). Wiecie zatem, że w wyroku rozwodowym zasadniczo sąd reguluje kontakty rodzica z dzieckiem, określając ich przebieg. Dla obojga rodziców jest to obowiązujący “rozkład jazdy”, którego powinni przestrzegać. W drodze pozasądowego porozumienia można oczywiście umówić się na inny termin spotkania z dzieckiem. Co jednak, jeśli rodzic nie może odbyć kontaktu z dzieckiem, bo drugi rodzic je utrudnia lub uniemożliwia? Dziś zaznajomię Was właśnie z tym problem i opowiem, jak wyegzekwować kontakty z dzieckiem w takiej właśnie sytuacji.

Jak wyegzekwować kontakty z dzieckiem – od czego zacząć?

Najlepiej zawsze zacząć od próby porozumienia się, rozmowy. Jest to najlepsza, ale zarazem często najtrudniejsza, metoda rozwiązywania wszelkich sporów. Mimo wrogiego nastawienia do siebie byłych małżonków lub partnerów, z pewnością to, co zawsze będzie ich łączyć, to troska o dobro wspólnego dziecka. Warto zawsze pamiętać o tym, że kontakt z obojgiem rodziców jest dla dziecka bardzo dużą wartością, wpływającą na jego prawidłowy rozwój.  Istnieją oczywiście instrumenty prawne służące wyegzekwowaniu kontaktów z dzieckiem od rodzica, który je utrudnia lub uniemożliwia. Ale sięgnięcie po nie niech będzie raczej ostatecznością niż normą.

Jak wyegzekwować kontakty z dzieckiem na drodze sądowej? Etap pierwszy

Jeśli porozumienie nie jest możliwe do osiągnięcia, pozostają kroki prawne, które niniejszym omówię. Zacząć należy od skierowania do sądu wniosku o zagrożenie nakazem zapłaty. Na tym etapie sąd bada, czy i w jaki sposób doszło do naruszenia praw i obowiązków dotyczących kontaktów rodzica z dzieckiem. We wniosku należy zatem okoliczności te opisać: kiedy kontakt miał się odbyć, dlaczego się nie odbył, ile było takich sytuacji. Należy również zażądać, by sąd zagroził drugiemu rodzicowi nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz wnioskodawcy, w razie każdego ponownego naruszenia obowiązków. Warto też załączyć do wniosku wyrok lub postanowienie, które reguluje kontakty rodzica z dzieckiem, celem wykazania, że wniosek jest uzasadniony. W pierwszym etapie sąd udziela tylko ostrzeżenia jednemu z rodziców, ale w kolejnym etapie…

Etap drugi egzekucji kontaktów z dzieckiem

Skutkiem etapu pierwszego, o którym mowa powyżej, będzie wydanie przez sąd postanowienia. W tym postanowieniu sąd wskaże, jaką kwotę pieniężną rodzic będzie zobowiązany zapłacić za każde naruszenie kontaktów z dzieckiem. Uzyskanie takiego dokumentu uprawnia rodzica (wnioskodawcę) do ewentualnego zainicjowania etapu drugiego, gdyby postawa rodzica nie uległa zmianie. W przypadku dalszego utrudniania kontaktów z dzieckiem możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o nakazanie zapłaty. Sąd zaś nałoży karę finansową na rodzica utrudniającego kontakty, zasądzając sumę, którą wcześniej zagroził, za każdy niezrealizowany kontakt. Zanim to nastąpi, sąd oczywiście zbada, czy do naruszeń rzeczywiście dochodziło.

Wysokość zasądzonej kwoty

Jak sąd ustala wysokość kwoty, której zapłatą najpierw zagrozi, a następnie zasądzi? Sąd ustalając wysokość kwoty pieniężnej bierze pod uwagę liczbę stwierdzonych naruszeń, według przyjętej w zagrożeniu nakazem zapłaty stawki. Jednakże na drugim etapie postępowania sąd może zmienić wysokość stawki. Kiedy? Jeśli zmienią się okoliczności sprawy, a w szczególności sytuacja finansowa osoby ukaranej uległa zmianie. Warto również pamiętać, że rodzic, któremu uniemożliwiono odbycie kontaktów z dzieckiem może żądać od drugiego rodzica zwrotu wydatków, które poniósł na przygotowanie spotkania. Mogą to być na przykład koszty dojazdu, zakupu biletów do kina czy teatru, przygotowanie miejsca spotkania etc.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Prawomocne postanowienie sądu, w którym sąd nakazał zapłatę określonej sumy pieniężnej rodzicowi utrudniającemu kontakty z dzieckiem, stanowi tytuł wykonawczy i to bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności. Co to oznacza? Z takim postanowieniem możesz udać się wprost do komornika. Nie musisz podejmować żadnych innych czynności poza wnioskiem o wszczęcie egzekucji przez komornika, na podstawie ww. postanowienia. To pozwoli Ci wyegzekwować należności od drugiego rodzica, jeśli nie dokonuje on dobrowolnej zapłaty.

 

Jak widzicie, istnieją mechanizmy prawne, które mogą ochronić Wasze interesy. Zawsze jednak rekomenduję moim klientom próbę ugodowego rozwiązania sprawy, gdyż jest ona zwykle dużo sprawniejsza, niż kierowanie sprawy do sądu. W przypadku dalszych pytań pozostaję do Waszej dyspozycji.

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.