Zastanawiasz się nad tym, jak uzyskać rozwód? Boisz się, że przerośnie Cię to zarówno od strony emocjonalnej, jak i formalnej? Nie wiesz od czego zacząć? Nic dziwnego. Psychologowie wskazują, że rozwód, zaraz po śmierci współmałżonka, jest jednym z najbardziej traumatycznych i zarazem stresujących wydarzeń w życiu. Mówię o tym nie tylko jako prawnik, ale również- a może przede wszystkim- jako psycholog.
Tym bardziej świetnie trafiłeś! Dobrze, że tu jesteś!
Na moim blogu, w tym i w kolejnych wpisach, dowiesz się tego, jak uzyskać rozwód: gdziekolwiek mieszkasz, kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek pracujesz, z jakimikolwiek borykasz się problemami. Przeprowadzę Cię przez procedury rozwodowe i wyjaśnię Ci, na czym to wszystko polega.
Jestem tu, bo liczy się człowiek.
Zacznijmy od przełamania pewnego mitu na temat rozwodu.
Otóż sformułowania: „Nie dam Ci rozwodu”, „Nie podpiszę papierów rozwodowych”, to sformułowania iście filmowe. To nie małżonek w polskim prawie „daje” rozwód, lecz orzeka go Sąd Okręgowy, po przeprowadzeniu postępowania sądowego. Małżonek pozwany w sprawie o rozwód ma oczywiście prawo ustosunkowania się do twierdzeń drugiego małżonka, ale to Sąd wydaje w sprawie wyrok.
Jaki są przesłanki pozytywne udzielenia rozwodu?
Aby Sąd orzekł rozwód muszą być spełnione przesłanki. Jakie? Musi nastąpić rozkład pożycia małżeńskiego. Rozkład ten musi być ZUPEŁNY i TRWAŁY. Oznacza to, że przesłanką udzielenia rozwodu jest definitywne ustanie między małżonkami wszelkich więzi: psychicznej, fizycznej i gospodarczej.
Więź psychiczna (emocjonalna) przestanie istnieć, gdy między małżonkami ustaje uczucie miłości. Więź fizyczna dotyczy kontaktów o charakterze intymny, zaś więź gospodarcza polega na wspólnym zamieszkiwaniu i prowadzeniu gospodarstwa domowego.
Trwałość oznacza natomiast brak jakichkolwiek szans na podjęcie przez małżonków pożycia. Jeśli teraz nasuwa się Wam pytanie, jak długo taki stan musi się utrzymywać, aby uzyskać rozwód, odpowiem: nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przepisy nie podają żadnej konkretnej liczby. Okoliczność ta badana jest zawsze indywidualnie.
Podsumowując, samo „nie zgadzam się” lub z drugiej strony – „chcę rozwodu”, nie wystarczy! Musisz w pozwie rozwodowym starannie opisać i udowodnić, że zaistniały (lub nie zaistniały) ww. przesłanki, od których zależy uzyskanie rozwodu.
Jaki są przesłanki negatywne udzielenia rozwodu?
Nawet jeśli powyższe przesłanki zostaną spełnione, Sąd może nie orzec rozwodu jeśli:
1. wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci;
2. rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
3. rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że drugi małżonek wyrazi na to zgodę albo, że w określonych okolicznościach odmowa ta jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Co to dla Ciebie oznacza?
Nie uzyskasz rozwodu, jeśli miałby on wywołać negatywne skutki w psychice i funkcjonowaniu Waszych wspólnych, małoletnich dzieci. I znów- jako psycholog- powiem Ci: rozwód zawsze jest trudnym wydarzeniem dla dziecka, zawsze wywołuje dla niego negatywne skutki. Chodzi jednak o sytuację, w której rozwód miałby znacznie pogorszyć warunki życia dziecka, zmniejszyć środki na jego wychowanie, osłabić więzi z jednym z rodziców.
Jeśli zaś chodzi o zasady współżycia społecznego jako negatywną przesłankę rozwodu, to istotne mogą okazać się takie okoliczności jak: czas trwania małżeństwa, sytuacja obojga małżonków, ich wiek, stan zdrowia, zdolność do pracy, jak również zdolności każdego z nich do zaspokajania osobistych potrzeb. Jeśli więc na przykład żona przez cały czas trwania małżeństwa pracowała w domu, zajmując się dziećmi, nie pracowała zawodowo, a obecnie – ze względu na stan zdrowia- nie ma szans na podjęcie zatrudnienia, zaś mąż występuje z pozwem o rozwód, gdyż znalazł młodszą partnerkę, może okazać się, że Sąd w takiej sytuacji oddali powództwo.
Gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego a drugi, pozwany małżonek, nie wyraża na rozwód zgody, Sąd i tak ma obowiązek zbadać, czy niewyrażenie tej zgody nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Mogłoby bowiem zdarzyć się tak, że brak zgody wynika np. z chęci zemsty,celowego utrudniania życia współmałżonkowi.
W tych wszystkich i we wszystkich innych kwestiach, pozostaję do Twojej dyspozycji.