Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Kontakty rodzica z dzieckiem są nie tylko prawem rodzica, ale i jego obowiązkiem. Warto zaznaczyć, że kontakty z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej. Nawet rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej może mieć prawo do kontaktów z dzieckiem. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem. Chodzi tu m.in. o odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu. W zakresie kontaktów znajdują się również: bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji. Jest to również korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. Dopóki rodzice żyją ze sobą w związku partnerskim czy małżeńskim, styczność rodzica z dzieckiem jest oczywista i nie wymaga regulacji. Problem pojawia się w sytuacji rozstania się rodziców lub też rozwodu. Jak uregulować kontakty z dzieckiem? O co wnosić? Jak to uzasadnić? Zapraszam do lektury dzisiejszego wpisu.

Jak uregulować kontakty z dzieckiem w przypadku rozwodu?

W przypadku złożenia przez któregoś z małżonków pozwu o rozwód, należy w tym pozwie wnieść o uregulowanie kontaktów ze wspólnym małoletnim dzieckiem. Kontakty będą przysługiwać temu z rodziców, u którego dziecko nie przebywa na co dzień (o tym, jak uzyskać rozwód, we wpisie: https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uzyskac-rozwod/). Małżonek pozwany, w odpowiedzi na pozew, może oczywiście przedstawić swoją propozycję kontaktów z małoletnim dzieckiem. Kontakty mogą obejmować nie tylko weekendy (na przykład “co drugi weekend w miesiącu”), ale również dni w ciągu tygodnia (na przykład “jedno popołudnie w tygodniu od godziny 16:00 do godziny 19:00”). Warto pamiętać też o świętach, wakacjach, feriach, innych dniach wolnych od pracy. Im bardziej szczegółowo uregulowane kontakty, tym łatwiejsze jest ich wyegzekwowanie. Chyba że … doskonale dogaduje i jesteście w stanie “na bieżąco” porozumiewać się w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.  Wówczas sąd może postanowić “nie orzekać o kontaktach”.

Jak uregulować kontakty z dzieckiem w przypadku rozstania?

Co w sytuacji,w której pozostawaliście w związku partnerskim, z którego posiadacie wspólne małoletnie dziecko, ale się rozstaliście? W tym fragmencie dowiecie się,  jak uregulować kontakty z dzieckiem w takim przypadku. Otóż po Waszym rozstaniu, jeśli nie możecie dojść do porozumienia, rodzic, z którym dziecko nie przebywa na stałe, może złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów. Treść takiego wniosku jest tożsama z tym, o czym mowa w powyższym fragmencie. Należy określić dni, okresy, które rodzic chce spędzać z dzieckiem. Musicie jednak wiedzieć, jaki sąd jest sądem właściwym rzeczowo do rozpoznania takiego wniosku. Jest to sąd rejonowy, w którego okręgu dziecko posiada miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Opłata od wniosku o uregulowanie kontaktów wynosi 100,00 złotych. Postępowanie kończy się wydaniem przez sąd postanowienia, które szczegółowo określa zakres kontaktów uprawnionego rodzica.

Komu jeszcze przysługują kontakty z dziećmi?

Musicie wiedzieć, że poza rodzicami, kontakty z dzieckiem przysługują też innym osobom. Możliwość formalnego ustalenia kontaktów dzieci z innymi osobami niż rodzice, istnieje od 2008 roku. Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem złożyć mogą także: rodzeństwo, dziadkowie, powinowaci w linii prostej i inne osoby, jeśli sprawowały przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem. Założenia omówione w kontekście kontaktów rodziców z dziećmi stosuje się tu odpowiednio. Jeśli chodzi o rodzeństwo, może to być zarówno rodzeństwo pochodzące od tych samych rodziców, jak i rodzeństwo przyrodnie. Dziadkowie, spośród wymienionych osób bliskich, najczęściej domagają się ustalenia kontaktów przed sądem. Powinowatymi w linii prostej dla dziecka będą, na przykład, macocha, ojczym. Kontakty dziecka z każda z ww. osób mają więc aksjologiczne uzasadnienie, są istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka.

Jeśli interesuje Was ta tematyka i macie pytania- pozostaję do Waszej dyspozycji.

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.