Czy możliwe jest podwyższenie alimentów?
Czy możliwe jest podwyższenie alimentów?

Czy alimenty zasądzone na rzecz dziecka w określonej wysokości obowiązują raz na zawsze? Jeśli potrzeby Twojego dziecka zmieniły się i nie starcza Ci środków na ich pokrycie, masz jakieś prawne możliwości reakcji? Czy możliwe jest podwyższenie alimentów? Spieszę z pozytywną odpowiedzią – otóż tak, możesz wystąpić, w imieniu swojego małoletniego dziecka, z powództwem o podwyższenie alimentów. O tym, na czym to polega i jak tego dokonać, dowiesz się właśnie z dzisiejszego wpisu. Jednocześnie odsyłam do mojego wcześniejszego wpisu, z którego dowiesz się, jak w ogóle uzyskać alimenty na dziecko (https://adwokat-ruszkiewicz.pl/alimenty-na-dziecko/).

Kiedy możesz wystąpić z powództwem o podwyższenie alimentów?

Wiesz już, czy możliwe jest podwyższenie alimentów. Teraz musisz koniecznie dowiedzieć się, kiedy możesz wystąpić z takim powództwem. Otóż przesłanką jest tu zmiana warunków, okoliczności, na podstawie których orzekał Sąd w poprzednim wyroku. Chodzi tu zarówno o możliwości zarobkowe zobowiązanego rodzica, ale również o usprawiedliwione potrzeby dziecka. Jeśli zatem zobowiązany rodzic otrzymał lepiej płatną pracę, możesz spróbować wytoczyć takie powództwo. Najczęściej jednak zdarza się, że dorastające dziecko, ma coraz szersze potrzeby, zatem jego utrzymanie drożeje. Z wiekiem u młodych ludzi pojawiają się nowe pasje, hobby, które często sporo kosztują. Nastolatek spożywa więcej jedzenia niż kilkulatek. Częściej też korzysta z płatnych korepetycji, atrakcji kulturalnych, społecznych.

Co jeszcze uzasadnia pozew o podwyższenie alimentów?

Nie tylko sytuacje osobiste wpływają na zasadność powództwa o podwyższenie alimentów. Ważnym argumentem jest także spadek siły nabywczej pieniądza. Coraz więcej produktów i usług drożeje, a w związku z tym środki, które kiedyś starczały na pokrycie określonych potrzeb, teraz okazują się być niewystarczające. Innym uzasadnieniem dla wytoczonego powództwa może być długotrwała choroba osoby uprawnionej do alimentów, rehabilitacja podjęta po wypadku, podwyższenie czynszu, konieczność przeprowadzenia remontu miejsca zamieszkania. Każdą podaną w pozwie zmianę okoliczności, na którą powoływać się będzie powód, rozpatrzy indywidualnie Sąd.

Jak złożyć pozew?

Jeśli stwierdzisz, że w życiu Twoim i Twojego dziecka doszło do zmiany warunków, okoliczności i zdecydujesz się wytoczyć powództwo o podwyższenie alimentów, musisz koniecznie wiedzieć, jak to zrobić. Pozew składa się do sądu rejonowego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów albo osoby pozwanej (możesz dokonać wyboru). Powodem w sprawie jest małoletnie dziecko, które Ty, jako rodzic, reprezentujesz. Pozwanym zaś jest zobowiązany do płacenia alimentów rodzic. Musisz podać zarówno swoje dane osobowe, jak i dziecka oraz pozwanego rodzica. Pozew po stronie uprawnionego do alimentów jest wolny od opłat. Musisz też podać wartość przedmiotu sporu, czyli różnicę pomiędzy obecnie obowiązującymi alimentami a alimentami, których się domagasz, pomnożoną raz 12 (12 miesięcy). Wymień też dowody, których przeprowadzenia się domagasz. Ta część pozwu nazywa się petitum. Co z uzasadnieniem?

Jak uzasadnić pozew?

W uzasadnieniu pozwu o podwyższenie alimentów musisz wykazać to, że zaistniały warunki, okoliczności, uzasadniające jego złożenie, a więc, że zmieniły się stosunki. Opisz sądowi, dlaczego koszty utrzymania Twojego dziecka wzrosły. Wykaż, co zmieniło się na przestrzeni tych lat, które minęły od ostatniego orzeczenia. Załącz to ostatnio zapadłe orzeczenie oraz inne dowody, które popierają Twoje twierdzenia. Wiesz już, że paragony nie są wartościowym dowodem w tego typu sprawach. Jednak już imienne faktury, umowy z instytucjami, do których uczęszcza Twoje dziecko, a które należy opłacać – jak najbardziej. Być może wzrosły też koszty utrzymania w miejscu zamieszkania – załącz stosowne faktury związane z opłacaniem mediów, czynszu. Pozew musisz złożyć do Sądu w dwóch egzemplarzach – jeden z nich trafi do Sądu, a drugi zostanie wysłany do pozwanego. Pozwany bowiem ma prawo ustosunkować się do Twoich żądań, formułowanych w imieniu małoletniego, a także do poniesienia swoich twierdzeń.

Co dalej?

Spotkasz się z pozwanym na rozprawie, podczas której Sąd będzie pytał o istotne z punktu widzenia sprawy okoliczności. Jeśli strony powołają świadków, również oni zostaną przesłuchani na rozprawie. Sąd zapyta Cię jak zwiększyły się potrzeby dziecka, na czym ta zmiana polega, jak obecnie wyglądają poszczególne wydatki związane z utrzymaniem dziecka, a zatem również o to, czy i na jakie zajęcia dodatkowe uczęszcza dziecko, do jakiej chodzi szkoły, czy dziecko choruje, jakie to wszystko generuje koszty, etc. Zawsze istnieje też możliwość zawarcia ugody przed Sądem. Ona skraca czas trwania postępowania. Na rozprawę o podwyższenie alimentów możesz stawić się w obecności pełnomocnika: adwokata lub radcy prawnego.

 

Jeśli masz jakieś pytania związane z tą materią- zachęcam do kontaktu.

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat Marta Ruszkiewicz

Adwokat i psycholog. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej - skontaktuj się ze mną

+48 785 532 885

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane artykuły

Kontakt
Copyrights 2020 © Adwokat Marta Ruszkiewicz l Strona wykonana przez Marketing Prawników
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Klienci

Uprzejmie informuję, że niniejsza strona należy do adwokat
Marty Ruszkiewicz, która prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką
w Poznaniu przy ul. Gołębiej 3/4 i nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez adwokata Piotra Ruszkiewicza.