Czym są alimenty? Kto jest zobowiązany je płacić? Jak uzyskać alimenty na dziecko? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Jest to pierwszy z serii wpisów na temat alimentów na dziecko. Tematyka jest bowiem obszerna, skomplikowana, a przede wszystkim- niezwykle często obecna w codziennym życiu.
Gdy małżonkowie podejmują decyzję o rozwodzie lub też partnerzy o rozstaniu, nie brakuje emocji, konfliktów, stresu. Sytuacja często zaognia się, gdy w grę zaczynają wchodzić kwestie finansowe. Mam tu na myśli nie tylko sprawy związane z podziałem majątku wspólnego, z wzajemnymi rozliczeniami stron. Chodzi również- a może przede wszystkim- o alimenty. Istnieje kilka rodzajów zobowiązań alimentacyjnych: rodziców wobec dzieci, małżonków wobec siebie, dzieci wobec rodziców, rodzeństwa wzajemnie. W dzisiejszym wpisie chcę przybliżyć Wam kwestię tego, jak uzyskać alimenty na dziecko.
Czym są alimenty na dziecko?
Artykuł 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi o tym, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Co to oznacza? Po pierwsze: obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony czasowo. Często spotykam się z przekonaniem rodzica, że zobowiązany jest on płacić alimenty na dziecko do momentu ukończenia przez nie 18 roku życia. To błędne, ale powszechne przeświadczenie. Szerzej wątek ten rozwinę w osobnym poście. Po drugie: obowiązek alimentacyjny rodziców nie zależy od tego, czy dziecko urodziło się w małżeństwie czy też nie. Istotna jest więź: rodzic-dziecko. Po trzecie: obowiązek alimentacyjny jest niezależny od posiadanej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Spoczywa on także na tych rodzicach, którzy zostali jej pozbawieni. Warto też wiedzieć, że rodzic nie jest zwolniony z obowiązku alimentacyjnego nawet wtedy, gdy dziecko jest faktycznie utrzymywane przez kogoś innego.
Po krótkim wstępie możemy poszukać odpowiedzi na pytanie jak uzyskać alimenty na dziecko.
Jak uzyskać alimenty na dziecko?
Jeśli rozwodzisz się ze swoim mężem lub żoną, Sąd w wyroku rozwodowym orzeknie o rencie alimentacyjnej na rzecz Waszego wspólnego, małoletniego dziecka. Osobą zobowiązaną do uiszczania alimentów będzie ten rodzic, u którego dziecko nie będzie zamieszkiwało na stałe. Sądem właściwym dla spraw rozwodowych jest Sąd Okręgowy. W pozwie musisz sformułować żądanie zasądzenia alimentów na dziecko oraz wskazać wysokość, jakiej się domagasz. Należy też udowodnić, dlaczego kwota, której żądasz, jest uzasadniona, o czym poniżej.
Inaczej jest w przypadku osób, które pozostają w konkubinacie. W przypadku braku porozumienia co do łożenia alimentów na rzecz małoletniego dziecka, sprawę należy skierować do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka (uprawnionego do alimentów). W pozwie o alimenty również należy wskazać kwotę, jakiej domaga się powód oraz udowodnić swoje roszczenia.
Warto wiedzieć, że w przypadku zmiany okoliczności dotyczących dziecka, możliwe jest wystąpienie z kolejnym pozwem – pozwem o podwyższenie alimentów. Sprawą oczywistą jest bowiem, że potrzeby dwuletniego dziecka będą inne niż dziecka w wieku szkolnym. Rodzic, pod opieką którego dziecko pozostaje, może wówczas wytoczyć powództwo o podwyższenie alimentów, działając jako przedstawiciel ustawowy małoletniego.
Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?
Wiesz już, jak uzyskać alimenty na dziecko. Pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Wyjaśnienie, od czego zależy ich wysokość. Otóż wysokość alimentów zależy od:
- wysokości usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz
- możliwości zarobkowych zobowiązanego
Dochodząc alimentów na dziecko musisz wykazać, ile kosztuje jego utrzymanie. Jak to zrobić? Do pozwu o alimenty / do pozwu rozwodowego należy dołączyć dokumentację wykazującą koszty utrzymania dziecka. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza na zajęcia dodatkowe- przedstaw umowę podpisaną z instytucją. Być może Twoje dziecko choruje i wymaga stałej opieki lekarskiej – przedstaw stosowne zaświadczenia, opinie lekarskie, faktury za leki i wizyty lekarskie. Wykaż, ile kosztuje utrzymanie dziecka w miejscu zamieszkania, jego wyżywienie, ubranie, etc. Uwaga: nie załączaj do pozwu sterty paragonów. Nie mają one zbyt wielkiej mocy dowodowej. Bardziej wartościowa jest imienna faktura. W pewnym zakresie, ustalając koszty utrzymania Twojego dziecka, Sąd będzie bazował na doświadczeniu życiowym. Oznacza to odwołanie się do standardowych wydatków na utrzymanie dziecka w określonym wieku. Jeśli utrzymanie Twojego dziecka obejmuje również wydatki niestandardowe- wykaż to!
Wysokość alimentów na dziecko zależy również od możliwości zarobkowych zobowiązanego rodzica. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o uzyskiwane dochody, udokumentowane na przykład umową o pracę. Istotne jest to, jakie możliwości posiada osoba zobowiązana do płacenia alimentów. Jeśli więc na przykład ojciec dziecka to osoba młoda i zdrowa, posiadającą pożądane na rynku pracy wykształcenie, a wykazuje bardzo niskie dochody, Sąd nie będzie się kierował ich wysokością. Sąd uzna bowiem, że ojciec ma możliwość podjęcia lepiej płatnej pracy, która pozwoli mu regulować alimenty stosownie do potrzeb dziecka.
Z uwagi na obszerność tematyki alimentacyjnej, oczekujcie kolejnych wpisów.