Wiecie, moi drodzy Klienci, dlaczego uważam, że porozumiewanie się jest dobre? Powiem to jako psycholog i mediator. Dlatego, że jeśli sami coś wypracujemy, to jest większe prawdopodobieństwo, że będziemy chcieli się tego trzymać. Po pierwsze dlatego, że skoro to wypracowaliśmy, to jest to dla nas dobre rozwiązanie (na niedobre byśmy się raczej nie godzili). Po drugie dlatego, że jako ludzie mamy potrzebę bycia postrzeganymi jako osoby konsekwentne. Prawo rodzinne daje sporo szans na to, aby załatwić sprawę polubownie. Mam świadomość, że czasem poziom emocji jest tak wysoki, że nie pozwala skupić się na faktach, konstruktywnych dyskusjach. Jednak tam, gdzie to możliwe, warto zawierać porozumienie rodzicielskie. I jemu poświęcam dzisiejszy wpis.
Porozumienie rodzicielskie – co to takiego?
Porozumienie rodzicielskie to nowy “rozkład jazdy” w związku z wprowadzoną zmianą jazdy pociągu, jakim było małżeństwo 🙂 Albo inaczej – spowodowany tym, że nastąpiło rozłączenie wagonów MĄŻ i ŻONA i jadą one w innym kierunku. Nadal jednak byli małżonkowie pozostają rodzicami. I ten kierunek najlepiej, gdy jest wspólny. Inne określenie porozumienia rodzicielskiego to plan wychowawczy. Chodzi o to, aby ustalić, zaplanować to, jak na dalszym etapie będzie wyglądało wychowywanie dziecka, opieka nad nim, odbywanie kontaktów z dzieckiem, w jakiej wysokości i kto będzie płacił alimenty. Rodzice w porozumieniu mogą ustalić też, jak będą rozwiązywać inne istotne kwestie w życiu dziecka. Mogą to być kwestie dotyczące zdrowia, edukacji, etc.
Jak powinno wyglądać porozumienie rodzicielskie?
O rozwodzie niejednokrotnie pisałam już na swoim blogu (zapraszam chociażby tutaj: https://adwokat-ruszkiewicz.pl/jak-uzyskac-rozwod/). Porozumienie rodzicielskie również wiąże się z rozwodem. Wiecie już bowiem, że w wyroku orzekającym rozwód, sąd rozstrzyga także o sprawach dotyczących wspólnych małoletnich dzieci stron. Jakich? O władzy rodzicielskiej, kontaktach, alimentach. Zgodnie z przepisami, sąd uwzględnia pisemne porozumienie rodzicielskie, jeśli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Co to znaczy? Że macie szanse wyręczyć Sąd. Macie szanse ustalić to, co w braku porozumienia, “narzuci” Wam Sąd, czasem przy pomocy biegłych psychologów. Jeśli Sąd oceni, że Wasze porozumienie zgodne jest z dobrem dziecka, “przepisze” jego postanowienia do wyroku. Co to dla Was oznacza? Pewność co do treści orzeczenia. Szybkie załatwienie sprawy w Sądzie, nawet na jednej rozprawie. A dla Waszego dziecka? Szczęście. Że rodzice się nie kłócą, nie wyrywają sobie dziecka, nie oskarżają wzajemnie, etc.
Pisemne porozumienie rodzicielskie- jak ma wyglądać?
Na porozumienie rodzicielskie nie ma jednego, gotowego wzoru. Dlaczego? Bo realia każdej rodziny wyglądają inaczej. Każde dziecko ma inne potrzeby, a rodzic – inne możliwości. W sporządzeniu takiego porozumienia może pomóc Wam mediator, ale także pełnomocnik (adwokat, radca prawny). Ja bardzo często w sprawach, które prowadzę, w porozumieniu z pełnomocnikiem drugiej strony, przygotowuję takie dokumenty. W porozumieniu rodzicielskim na pewno trzeba oznaczyć strony, które je zawierają oraz wskazać, dlaczego je zawierają. Treść dokumentu powinna zawierać uregulowanie dotyczące tego, komu ma zostać powierzona władza rodzicielska i gdzie po rozwodzie rodziców zamieszka dziecko. W porozumieniu można uregulować szczegółowe kontakty rodzica z dzieckiem lub poprzestać na zapisie, że będą one ustalane na bieżąco, a żaden z rodziców nie będzie ich utrudniał. Można też wskazać tylko kontakty w okresie wakacji, świąt, dłuższych weekendów, natomiast kontakty bieżące pozostawić do bieżącego ustalania.
Co jeszcze?
W porozumieniu rodzicielskim możecie też zapisać, jak będzie wyglądało podejmowanie istotnych decyzji dotyczących dziecka. Kto zapewnia dziecku opiekę medyczną, kto decyduje o wyborze szkoły, zajęciach dodatkowych. Nierzadko wpisuję do porozumienia również mniej egzekwowalne, ale istotne zobowiązania, takie jak obowiązek udzielania sobie wzajemnie informacji na temat dziecka, gdy przebywa ono pod opieką drugiego rodzica. Albo na przykład: obowiązek powstrzymywania się od negatywnego wypowiadania się o drugim rodzicu przed dzieckiem. Ostatnio rozstający się rodzice umówi się także na to, że potencjalny nowy partner będzie wprowadzany do życia dziecka stopniowo i rozsądnie. Zdarzają się też porozumienia, w których rodzice ustalają kontakty innych członków rodziny z dzieckiem. Można ustalić też zasady wychowawcze, jakie będą obowiązywały w obu domach. Po to, aby dziecko wychowywało się w ramach podobnych zasad.
Czy alimenty również można ustalić w drodze porozumienia?
Tak. Ale ich wysokość również będzie badał Sąd. Co to znaczy? Ustali, czy kwota, na którą się umówiliście odpowiada potrzebom dziecka, ale również: możliwościom zarobkowym zobowiązanego rodzica. Innymi słowy: gdy kwota będzie za niska lub zbyt wygórowana, Sąd może ją zakwestionować i orzec alimenty w innej wysokości. Podobnie jest z innymi postanowieniami porozumienia. Sąd zawsze bada je pod kątem tego, czy odpowiadają dobru dziecka. Dlatego warto jest korzystać, przy sporządzaniu porozumienia, z pomocy profesjonalisty: adwokata, radcy prawnego, mediatora. Nasze doświadczenie sprawia, że wiemy, co i jak można ująć w porozumieniu tak, by Sąd nie miał co do jego treści wątpliwości. A co za tym idzie- wydał wyrok zgodny z Waszymi oczekiwaniami. Warto też konsultować się z psychologami, aby ustalić, jakie potrzeby ma w tym zakresie dziecko, jeśli jako rodzice widzicie, że jest to nieoczywiste. Dzieci w trakcie rozwodu rodziców zmagają się bowiem z wieloma emocjami, a niektóre z nich potrafią być naprawdę trudne.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu porozumienia rodzicielskiego – zapraszam do kontaktu!